خرما پیارم و خواص  آن

خرما پیارم و خواص آن

خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتیینی و سایر مواد معدنی بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و به دلیل تحمل زیاد نخل آن در برابر شوری، در سطح وسیعی از باغات حاجی‌آباد کشت شده‌است.

 خرما پیارم با پوستی به رنگ قهوه‌ای تیره و ظاهری زیبا توانسته است توجه بازارهای جهانی را به خود جلب نماید.

عمده قند موجود در خرما پیارم از نوع فروکتوز می‌باشد به راحتی و سرعت در سوخت‌وساز بدن استفاده شده و کسانی که یک بار این خرما را مصرف کرده‌اند به خاطر طعم بسیار خوب و ظاهر مطلوب و سایر خواص غذایی آن معمولاً مصرف‌کننده دائمی این خرما می‌شوند.

خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتیینی و سایر مواد معدنی بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و به دلیل تحمل زیاد نخل آن در برابر شوری، در سطح وسیعی از باغات حاجی‌آباد کشت شده‌است.

خرمای پیارم به صورت بسته بندی و فله در بازار توزیع می شود. قیمت خرمای پیارم در بازه زمانی شهریور تا آبان ماه که فصل برداشت آن است در پایین ترین میزان خود قرار دارد. به همین دلیل معمولا شرکت های سورت و بسته بندی، در فصل برداشت اقدام به خرید خرمای پیارم از تولیدکنندگان کرده و محصولات خریداری شده را به سالن های سورت و بسته بندی ارسال می کنند. خرمای پیارم بعد از بررسی کیفیت و بسته بندی توسط برندهای مختلفی در بازار به فروش می رسد. لازم به ذکر است که خرید و فروش و قیمت خرما بر اساس معیارهایی مانند نام برند توزیع کننده، بسته بندی، رنگ، سالم بودن، اندازه، تازه بودن و غیره تعیین می شود.

از قدیم اعراب اعتقاد داشتند که درخت خرما(نخل) انرژی خورشید را گرفته و آن را در میوه خرما ذخیره می‌کنند و با خوردن خرما انرژی خورشید به بدن آن‌ها منتقل خواهد شد و قدرت فراوانی برخوردار می شوند.

برخی از خواص خرمای پیارم: 

انرژی زاست و باعث بالارفتن سلامت بهداشت دهان و دندان و سلامت دستگاه گوارش میشود.

در کاهش کلسترول بد نقشی مهمی ایفا میکند و  یک مولتی ویتامین خوشمزه است. 

همچنین میتواند در بهبود عملکرد سیستم عصبی و پیشگیری از آلزایمر موثر عمل کند. 

طبع خرمای پیارم گرم و تر است. و مصلح خرما آن  کاهو، گلاب، خشخاش، بادام درختی شیرین، سرکه، آب انار،‌ سکنجبین و روغن، مصلح و بهبود دهنده خواص و مزاج خرما هستند.